+420 603 410 128 lubos@azpress.cz

Pro ty, kteří trošku tápou například při zadávání poptávky nebo při přípravě tiskových dat zde máme malou nápovědu tzv. „Polygrafické minimum“ které osvětlí či připomene některé základní údaje pro polygrafii.

 

ZÁKLADNÍ FORMÁTY

A0 – 841 x 1189
A1 – 594 x 841 mm
A2 – 420 x 594 mm
A3 – 297 x 420 mm
A4 – 210 x 297 mm
A5 – 148 x 210 mm
A6 – 105 x 148 mm
DL – 210 x 99 mm

 

TISKOVÉ TECHNIKY

Při přípravě různých tiskových zakázek se setkáváte s používanými tiskovými technologiemi. Ne každá se však hodí pro každý druh zakázky. Nejčastější tiskové technologie jsou tyto:

1. knihtisk (tisk z výšky)
2. ofsetový tisk (tisk z plochy)
3. sítotisk
4. digitální tisk

 

KNIHTISK

tisk z výšky je způsob tisku, kdy tisknoucí místa jsou na tiskové formě vyvýšena nad úroveň míst netisknoucích. Představa asi nejlépe vyhoví přirovnání ke klasickému razítku. Dříve se vyráběly knihtiskové štočky ze zinku, tedy podklady pro tisk obrázků, ať již pérovek či autotypií, dnes převládají polymerové štočky. Knihtisk je obzvláště vhodný pro jednobarevný tisk například potisk obálek, tisk vizitek a podobně.

 

OFSETOVÝ TISK

je v současnosti nejpoužívanější tiskovou technikou. Principem tisku z plochy je odpuzování mastnoty a vody. Tisknoucí místa přijímají tiskovou barvu, netisknoucí místa ji odpuzují.

 

SÍTOTISK

je tisková technika založená na protlačování barvy průchodnými místy obrazové šablony. V sítotisku se více než v jiných tiskových technikách využívá přímých barev. Sítotisk umožňuje tisknout na celou škálu různých médií, plast, textil papír nevyjímaje.Velmi často se ho využívá k nanášení laku na tiskoviny vytištěné například ofsetem. Díky použití sítotisku při nanášení laku je možné lakovat jenom určité vybrané části tzv. parciální lak. Pomocí sítotisku se nejčastěji lakuje UV lakem.

 

DIGITÁLNÍ TISK

se používá nejčastěji ve velkoplošných plotrech pro tisk plakátů a interiérové grafiky, ale i na menších barevných laserových nebo inkoustových tiskárnách velikosti A3, SRA3 nebo A4.Ideální použití je pro malé náklady jako pozvánky, svatební oznámení, vizitky, diplomy apd. kde ofsetový tisk nemůže konkurovat ani v ceně, ani v rychlosti výroby.

 

VAZBY

Šitá vazba V1
Knižní složky jsou u této vazby vloženy do sebe a do obálky. Knižní složky jsou spolu s obálkou sešity ve hřbetě a oříznuty po třech stranách. Pro trvalé spojení složek a obálky se používá šití drátem, skobkou z plochého nebo zaobleného drátu.

Lepená vazba V2
Tato vazba nachází největší využití v oblasti neperiodických tiskovin, zejména pak při vazbě tzv. paperbacků, katalogů, příruček, učebnic, propagačních tiskovin atd. Vazba V2 je také velmi často používaná při výrobě periodických tiskovin, zejména časopisů. Jednotlivé listy, čtyřstránkové složky, perforované nebo slepované ve hřbetním lomu jsou spojeny ve hřbetě do knižního bloku lepidlem a zavěšeny do čtyřikrát i vícekrát rýhované kartonové nebo laminované obálky a následně oříznuty po třech stranách.

Knižní vazba V8
jde o speciální celoplátěnou vazbu. Knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. V8a je vazba, kdy jsou knižní desky potaženy laminovaným papírem. V8b je tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Tuhé vazby jsou charakterizovány tím,že knižní blok spojený šitím nebo lepením je spojen s knižními deskami,které jsou vyrobeny z lepenky nebo z plastu. Spojení je zajištěno předsádkami podlepenými k vnitřní straně knižních desek.

 

LAMINACE A LAKOVÁNÍ

Laminace
je postup při výrobě tiskovin kdy je pokryt povrch tiskoviny polypropylenovou či polyesterovou fólií. Takto upravený povrch má vysokou mechanickou odolnost a dobře odolává vlhkosti. Polypropylenová či polyesterová fólie může být lesklá nebo matná.

UV lakování
UV lak je velmi oblíbený pro svůj vysoký lesk, možnost nanesení větší vrstvy laku a také rychlost zpracování. Vytvrzený lak je navíc dobře omyvatelný, odolný proti vodě a špíně, a zvyšuje tak životnost tiskovin. Na rozdíl od disperzního lakování, kde bývá lakovací zařízení napojeno přímo na tiskový stroj (tedy on-line), bývá lakovací zařízení pro nanášení UV laků off-line, tedy samostatný stroj, nezávislý na stroji tiskovém. Je to především proto, že UV laky nesmějí přijít do styku s ofsetovými barvami, dokud tyto barvy nejsou 100% zaschlé.

Parciální lakování
Parciáním lakem nazýváme sítotiskové nanášení lesklého laku na vybrané části tiskovin. Nejvíce tato technika vynikne, když se parciální lak nanese na papír opatřený matnou laminací.

 

TISKOVÁ DATA

  1. kompozitní PDF u plnobarevného tisku,
  2. pro tisk přímými barvami použijte separace do jednotlivých plátů s popsanými separacemi,
  3. obrázky v plném rozlišení (300 dpi),
  4. soubor musí obsahovat použitá písma, nebo písma převedená na křivky,
  5. musí být nastaven přetisk objektů,
  6. ořezové a pasovací značky nastavujte u všech dokumentů,
  7. u dokumentů „na spad“ musí být nastaven přesah minimálně 3 mm z každé strany,
  8. u plnobarevného tisku musí být všechny objekty ve formátu CMYK (ne v RGB nebo Lab), přímé barvy nadefinovány dle vzorníku Pantone,
  9. pro tisk přímými barvami vše převeďte na konkrétní přímé barvy PANTONE s číselným označením,
  10. k složitějším souborům pro tisk je vhodné přiložit maketu ze které je patrný výsledný formát produktu,
  11. další přijímané formáty souborů jsou tyto: PS, CDR, AI.